Leto je čas kedy sa mnoho motoristov vydá na letné dovolenky práve na aute. Cesta autobusom je dlhá, zastávky striedme. pohodlie nulové. Cesta lietadlom ma nesporne mnoho výhod ako rýchlosť a pohodlie no je najdrahšia. Preto sa Slováci uchyľujú k ceste za oddychom práve na automobiloch. Myslieť by ste mali aj na poistenie Vášho auta vopred, aby ste v prípade nehody neboli prekvapený ak poisťovňa zahlási čo všetko sa pre zahraničie z hľadiska krytia škôd nevzťahuje.

V dovolenkovej sezóne teda júl a august iba v jednej poisťovni z 11 nahlásili motoristi denne v priemere 38 škôd v cene až 83 000 eur. Allianz zaznamenal najviac nehodovosti v Chorvátsku, Taliansku a Bulharsku.

Pri ceste do zahraničia si nezabudnite zelenú kartu. Dostanete ju pri uzavretí PZP v konkrétnej poisťovni, ktorá Vám po uzavretí pošle zmluvu, bielu kartu a zelenú kartu. Je to doklad, že máte uzavretú poistku v domovskej krajine a platí v celej Európe. Nezabudnite, že zelená karta je iba v rámci PZP a kryje škody nie Vám, ale ostatným účastníkom nehody. Vhodné je preto havarijné poistenie.

Havarijné poistenie v zahraničí pri dovolenke

Ideálnym riešením je havarijné a cestovné poistenie resp. ich kombinácia. Havarijné poistenie Allianz poskytuje krytie Vášho majetku teda vášho auta. Platí v prípade ak si škodu spôsobíte na vlastnom motorovom vozidle alebo si ho inak poškodíte napr. v prípade poveternostných podmienok alebo zveri. Vzťahuje sa aj na krádež auta, krádež batožiny, asistenčné služby a pod. Uzavrieť si ho môžete online cez kalkulačku s porovnaním poistenia. Poistenie si teda vybavíte z domova bez nutnosti byť fyzicky prítomný priamo v poisťovni resp. bez čakania v radoch.

V prípade ak sa stane dopravná nehoda nezabudnite na nasledovné. V prvom rade je nutné podať prvú zdravotnú pomoc ak je to nutné. Následne vyplniť tlačivo o nehode. Nepodpisujte dokumenty, ktorým nerozumiete a pýtajte si tlmočníka. Nafoťte si miesto nehody. Poisťovni nahláste škodu do 30 dní. V prípade pomoci volajte asistenčnú službu Allianz, ktorá funguje nonstop.

Poistenie auta v zahraničí